Psichologija

Ar tikrai kitų požiūrį į mane lemia mano paties elgesys? Atsako psichologė

Publikuotas 2016 14 spalio views 8679
Ar tikrai kitų požiūrį į mane lemia mano paties elgesys? Atsako psichologė shutterstock.com

Turbūt esate girdėję tokias skambias frazes kaip „kitų požiūrį į mane lemia mano paties elgesys“ arba „pats turi būti tas pokytis, kurį nori matyti aplinkoje“. Skamba neblogai, tiesa? O ar kada susimąstėte, kaip jas pritaikyti praktiškai? Ir kokią tai reikšmę turėtų jūsų gyvenimui? Žinoti gražias mintis gerai, tačiau dar svarbiau žinoti, kaip jas pritaikyti praktiškai. Apie visa tai kalbamės su psichologe Ugne Juodyte.  

– Pradėkim nuo pirmosios minties: Kitų požiūrį į mane lemia mano paties elgesys. Kaip tai veikia mūsų kasdieniame gyvenime?

– Aš šią mintį šiek tiek pakeisčiau: kitų požiūriui į mane daro įtaką mano paties elgesys. Vienareikšmiškai žinoti, kokį kitų žmonių požiūrį ir kaip stipriai formuojame yra sudėtinga, nes visi turime skirtingas patirtis, įsitikinimus, interpretacijas, tad ne visada galime nuspėti, kaip ir kodėl paveiksime kitą. Viena mano koučingo klientė turėjo stiprią nuostatą, kad jei darbe neprieštaraus, pritars vadovo nuomonei ir tiesiog vykdys tai, ko yra prašoma, tai bus puikiausias būdas kurti vertę organizacijai. Tačiau toks jos elgesys buvo suprastas visai kitaip: vadovas lygiaverčiais partneriais laikė tuos kolegas, kurie drąsiai išsakydavo savo kitokią nuomonę tam, kad pamatytų situacijos visapusiškumą. Tad klientė iš vadovo nesulaukė įvertinimo, pripažinimo tol, kol nesusivienodino lūkesčių. Šioje situacijoje labai gražiai matosi, kad elgesys tikrai daro įtaką, tačiau ne visada tokią, kokios tikimės.

– Ar aptartą mintį būtų galima sutapatinti su kita gana panašia mintimi, kad kaip pats galvosi apie save, taip apie tave galvos ir kiti?

– Visiškai sutapatinti nepavyktų, tačiau mūsų mintys dažnai pavirsta mūsų veiksmais, o jie daro įtaką kitų supratimui apie mus. Pavyzdžiui, jei manau, kad galiu dirbti tik žemose pareigose – greičiausiai net nekandidatuosiu į aukštesnes. Žmogaus kalboje gali būti girdimi save nuvertinantys sakiniai, o jei nėra kompetenciją įrodančių žodžių ir veiksmų – aplinkiniams tikrai bus sunku atpažinti, kad žmogus gali daugiau.

Ar tikrai kitų požiūrį į mane lemia mano paties elgesys? Atsako psichologė

shutterstock.com

Antroji mintis: Pats būk tas pokytis, kurį nori matyti aplinkoje. Mintis aiški, tačiau, kaip praktiškai tai įgyvendinti?

– Svarbu suprasti, kaip elgiuosi skirtingose, besikartojančiose situacijose, kokie veikimo modeliai man yra įprasti, kuriuos darau automatiškai, kokie veiksmai atliekami sąmoningai. Tada galima priimti sprendimus, kas elgesyje trukdo, ką norisi keisti, o ką pasilikti.

Kai jau aiškiai žinau sąrašą elgesio pokyčių, kuriuos norių įgyvendinti, tuomet:

  1. Svarbu įsivardinti, kokio galutinio rezultato sieksiu, įsivardinti labai konkretų tikslą, kokio pokyčio savyje noriu.
  2. Susidėlioti planą, kaip to pokyčio sieksiu.
  3. Atsakyti sau į klausimą, kodėl man tai svarbu. Kas atsitiks, kai tikslą pasieksiu.
  4. Aiškiai įsivardinti, kaip sužinosiu, kad tikslas jau yra pasiektas.
  5. Nusimatyti pirmąjį mažą žingsnį, kurį galiu padaryti per ateinančias 12 val. ir jį BŪTINAI atlikti.
  6. Įsivardinti, kada norėtum išsikeltą tikslą įgyvendinti.

Ir viskas – belieka daryti!

Ieškokite galimybių, o ne pasiteisinimų

Psichologė Ugnė veda mokymus, todėl paprašiau jos, kad ji papasakotų iš savo patirties, kaip jau aptartos mintys yra atpažįstamos jos veikloje, Ugnė pasakoja: „Praktikoje matau daug skirtingų situacijų. Pavyzdžiui, žmonės, kurie turi poreikį kalbėti viešai, dažnai labai save nuvertina ir net nepradeda to daryti, nors turi daug įdomių istorijų, žinučių, skirtų aplinkai. Darbuotojai nekeičia savo darbo pozicijos 10 metų, nes galvoja, kad nieko daugiau nesugeba daryti, kaip tik tos vienos veiklos, kurią yra išmokę. Studentai nevažiuoja pastudijuoti į kitas šalis, nes nepasitiki savo jėgomis. Taip prarandame labai daug galimybių. Tad visada rekomenduoju ieškoti galimybių, kaip judėti į priekį ir padaryti, o ne pasiteisinimų, kodėl galėtų nepasisekti (šypsosi).“

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai

Kaip išsirinkti viešbutį pagal savo kelionės tikslą

  Keliaudami dažnai turime vieną pagrindinį tikslą – atsipalaiduoti arba produktyviai dirbti. Tačiau tai, kas tinka savaitgalio poilsiui prie jūros, nebūtinai bus patogu verslo susitikimams mieste. Todėl renkantis viešbutį svarbu atsižvelgti ne tik į žvaigždučių skaičių ar kainą, bet ir į kelionės tikslą – tai leis išvengti nusivylimų ir maksimaliai išnaudoti laiką.   Viešbutis verslo […]

views 24

HEYDUDE jau OPEN24 – šią vasarą ženk lengviau

Nuo šiol Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje galite rasti šį visame pasaulyje mylimą laisvalaikio avalynės prekių ženklą – kartu su naujausia 2025 m. pavasario/vasaros kolekcija. OPEN24 tapo oficialiais HEYDUDE atstovais Baltijos šalyse. Kodėl verta susipažinti su HEYDUDE? Nes tai ne šiaip batai. HEYDUDE – tai filosofija apie gyvenimą be skubos, apie patogumą, kuris nekonkuruoja su stiliumi, […]

views 219

Atrask pavasario sportbačių favoritus!

Pavasaris – tai naujų galimybių metas! Atėjo laikas atnaujinti savo avalynę ir pasiruošti šiltesniems orams, aktyvesniam laisvalaikiui bei stilingoms gatvės mados akimirkoms. Pristatome sportbačius, kurie šį sezoną taps tavo patogumo ir stiliaus sąjungininkais. Naujausios New Balance, Converse, Keen, Diadora ir Crocs™ kolekcijos sujungia retro dizainą su moderniomis tendencijomis, užtikrindamos maksimalų komfortą ir universalumą. Kuris modelis […]

views 1068

Naminių gyvūnėlių svarba – kaip jie praturtina mūsų gyvenimą ir suteikia nepakeičiamą naudą

Naminių gyvūnėlių buvimas mūsų gyvenime jau seniai tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Nuo šunų ir kačių iki mažų graužikų ir paukščių – šie gyvūnai suteikia mums džiaugsmo, įspūdžių ir netgi sveikatos naudą. Nors kiekvienas žmogus turi savo priežastis pasirinkti naminius gyvūnėlius, bendras jų poveikis mūsų gyvenimui yra neabejotinas. Naminių gyvūnėlių meilė, lojalumas ir draugystė suteikia mums […]

views 833

Kaip sustiprinti imuninę sistemą prieš gripo sezoną

Imuninė sistema – sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris veikia kartu, tam, kad apsaugotų jūsų kūną nuo kenksmingų įsibrovėlių, tokių kaip virusai ir bakterijos. Artėjant gripo sezonui, labai svarbu pasiruošti, kad ji sėkmingai atsispirtų virusams ir infekcijoms. Imuninės sistemos stiprinimas ne tik sumažina riziką susirgti, bet ir gali padėti greičiau pasveikti užsikrėtus gripu. Maistingos […]

views 1044