Spalvų įtaka žmogaus savijautai yra žinoma nuo seno. Ne veltui šis spalvų poveikis naudojamas taikant meno terapiją, atsipalaidavimo praktikose. Į spalvų poveikį žmogaus psichikai atsižvelgia interjero dizaineriai, parinkdami intensyvesnes spalvas valgomajam, o ramias, šiltas – miegamajam kambariui. Spalva yra svarbus įmonių logotipo požymis, nes prisideda kuriant įvaizdį – taigi ir žinutę bei emociją, kurią norima ištransliuoti savo potencialiems klientams.
Spalvos tiek pat svarbios ir renkantis drabužius bei aksesuarus. Tikriausiai daugelis yra pastebėję, kad niūrūs, norintys savo priešiškumą aplinkai ir atsiskyrėliškumą pabrėžti žmonės dažniau rengiasi išskirtinai juodais rūbais, kai tuo tarpu džiaugsmingi, aplinkai ir naujiems įspūdžiams atviri žmonės renkasi spalvingus derinius. Žinoma, ne kiekvienu atveju tai yra absoliuti taisyklė, tačiau tendencija yra akivaizdi: spalvos veikia žmogaus nuotaiką, ir atvirkščiai – nuotaika lemia, kokią spalvą žmogus yra linkęs rinktis.
Tad kodėl gi nepabandžius spalvomis pakeisti savo nusiteikimo, jeigu jis nėra pats geriausias?
Jeigu dėvėsite drabužius ar aksesuarus, sąmoningai pasirinkdami jų spalvą, gali būti, kad sulauksite netikėtai teigiamos įtakos savijautai. Norint padaryti įtaką savo nuotaikai, spalvą galima pasirinkti pagal apibūdinamą jų poveikį žmogaus savijautai:
Raudona yra labai intensyvi spalva, provokuojanti ir kartu išreiškianti tokias emocijas, kaip baimė, pyktis ir aistra. Tai labai nevienareikšmiškai vertinama spalva. Raudona spalva kaip aistros simbolis yra „nusižiūrėta“ nuo gamtos dėl to, kad susijaudinus parausta oda. Tas pats galioja ir ryškiai raudonam lūpdažiui, ir raudonam nagų lakui. Taigi verta padvejoti, ar reikia tokį savo nusiteikimą skatinti, tarkime, darbo dienomis, o ne tuomet, kai einate į naktinį klubą. Kita vertus, jeigu visos kitos jūsų stiliaus detalės netransliuoja nederamų intencijų, raudona spalva gali padėti, kai jums trūksta energijos, pasitikėjimo savimi ir sveiko agresyvumo. Įsiutusių bulių akys yra raudonos, peštukų gaidžių skiauterės – raudonos… Jeigu šiuo metu susiduriate su rimtais iššūkiais, jums gali prireikti daugiau raudonos savo akiratyje.
Geltona spalva taip pat turi dvi puses. Ji simbolizuoja ir skatina džiaugsmą, linksmybę, bet kartu ir gali žymėti gležnumą, psichinį pažeidžiamumą. Savo išvaizdoje akcentuojant lengvą, linksmą geltonos atspalvį, lengviau sukurti šiltą, atvirą atmosferą su kitais žmonėmis. Ji yra tarsi kvietimas džiaugtis kartu. Jums nuolat matant geltoną ant savo nagų tai gali tapti priminimu, kad nuotaika yra džiugi, pakili. Tik nereikia su šia spalva persistengti, kad neatrodytumėte kaip vaikščiojantis bananas – jeigu nulakavote nagus geltonai arba užsirišote geltoną skarelę, lai kitos stiliaus detalės būna pilkšvos ar panašiai.
Žalia – atsipalaidavimo, atsinaujinimo, augimo energijos spalva. Tai – pavasaris, žolės ir medžių augimas, jonvabalių švytėjimas. Žalia turi daugybę atspalvių, su kuriais galima kurti nuo rimtos, rafinuotos nuotaikos iki labai gaivios, šviesios. Tačiau ar girdėjote posakį „pažaliuoti iš pavydo / pykčio“? Žalia yra spalva, kuri padeda „sugerti“ aplinką. Jeigu jaučiate stiprų dvasinį disbalansą, rinkitės žalią atsargiai – galbūt geriau pirmiausiai pakoreguoti savijautą, tarkime, su daugiau mėlynos spalvos, o tuomet jau imtis žalių atspalvių ir pajusti gaivą bei gamtos artumą.
Mėlyna yra raminanti, atpalaiduojanti spalva. Ji yra tarsi raudonos priešingybė – mažina įtampą bei kraujo spaudimą. Visa, kas gamtoje yra laikoma labiausiai raminančiais objektais, yra mėlyna: ramybę pajuntame stebėdami dangų, ežerą, jūrą ar vandenyną. Jeigu šia spalva paįvairinę savo aprangą nueisite į pirmąjį pasimatymą arba svarbų susitikimą, sustiprinsite atsipalaidavimo ir pasitikėjimo atmosferą. Taip pat, jeigu pati jaučiatės sudirgusi, išsibalansavusi, mėlyna spalva, nuolat sušmėžuojanti prieš jūsų akis, padės pasijusti stabiliau, ramiau. Tik rinkitės atspalvį pagal intuiciją, ne pernelyg šaltą, nes toks gali turėti atvirkščią efektą. Juk ne veltui yra posakiai „pamėlynavęs iš šalčio“, „pamėlęs iš nuovargio“.
Oranžinė signalizuoja: „noriu išsiskirti, bet išsišokti – nenoriu“. Oranžinė yra raudonos gilumo ir geltonos džiugesio mišinys. Ši spalva jums tiks geriausiai, jeigu reikia papildyti ryžtingumo, energijos ir užsispyrimo rezervus. Turėdamos tokios spalvos aksesuarų ar drabužių, greitai pajusite, kad nulėkti į sporto klubą nebėra sunku, o imtis naujo, galbūt net rizikingo projekto nebaisu.
Purpurinė daugelyje kultūrų buvo asocijuojama su karališka kilme ir aukščiausia valdžia. Jeigu norite sudaryti pasitikėjimo savimi įspūdį – ir iš tiesų jį pajusti – paįvairinkite savo stilių purpurine spalva. Bet, žinoma, „turtinga“ ir skoninga, o ne iššaukiančia purpurine. Tai ne rėkianti rožinė, o labiau violetinė spalva.
Juoda spalva turi bene didžiausią asociacijų spektrą kultūros istorijoje. Ji – ir gedulo, ir atsiskyrėlių, keistuolių, ir religijos tarnautojų, ir „juodosios magijos“, ir piktadarių, ir elegancijos (maža juoda suknelė, frakai), ir aukštos klasės (limuzinai, aksesuarai) spalva. Ar derėtų rinktis būtent šią spalvą, priklauso nuo to, kaip jaučiatės. Jeigu juntate liūdesį ir ima pagunda jį pademonstruoti dar ir aplinkiniams, geriau nenirkite į visa tai dar giliau ir pagyvinkite savo nuotaiką kitomis spalvomis. Jeigu jaučiate, kad ši spalva suteiks jums elegancijos, orumo, pasitikėjimo – pirmyn. Šiais laikais juoda spalva tinka ir formaliame susitikime, ir vakarėlyje, ir kitur – svarbiausia, kokią emociją ir požiūrį į save transliuojate pati.