12 patikrintų būdų nugalėti nenumaldomą cukraus norą

Publikuotas 2017 22 kovo views 15376
12 patikrintų būdų nugalėti nenumaldomą cukraus norą Būdai nugalėti poreikį cukrui

Pasiryžę mesti ar bent jau sumažinti suvartojamą cukraus kiekį, greičiausiai jau spėjote susidurti su nekontroliuojamu poreikiu saldumynams (angl. sugar cravings). Tiesa, šis jausmas apima ne tik bandančius iš gyvenimo eliminuoti cukrų, bet ir nuo jo priklausomiems bei kasdienybės neįsivaizduojantiems be saldainio arba pyragėlio. Nors įveikti šį norą kartais atrodo tiesiog neįmanoma, dalinamės itin naudingomis gudrybėmis.

1. Laimės hormonų semkitės iš kitų šaltinių

Kai suvartojame daug cukraus turinčių produktų, mūsų smegenys išskiria laimės hormonu vadinamą serotoniną. Būtent todėl nuliūdę, pavargę ir pan. paguodos ieškome saldainiuose bei šokoladuose. Kitaip tariant, priklausomybė cukrui „veikia” pat kaip alkoholiui ar tabakui. Specialistai rekomenduoja su ja kovoti laimės hormonų išsiskyrimą skatinant natūraliais būdais: sportuokite, praleiskite daugiau laiko saulėje, nestokokite fizinių prisilietimų, naudokite nuotaiką gerinančius eterinius aliejus, pavyzdžiui, nerolio arba citrinos.

2. Sportas: ir dėl savijautos, ir dėl figūros

Energijos stygius – viena dažniausių stipraus cukraus poreikio priežasčių. Nors iš pradžių atrodo, kad taip save tonizuojame, dėl stiprių cukraus lygio svyravimų kraujyje po 2-3 val. jaučiamės dar blogiau. Todėl rekomenduojama energijos lygį pakelti ir išlaikyti sportuojant, ypač naudinga atlikti rytinę mankštą. Be to, fizinių pratimų pagalba padailinę kūno formas ir matydami džiuginantį rezultatą, turėsite daugiau motyvacijos atsispirti cukruotoms pagundoms.

3. Valgykite… dažniau!

Paprastai saldumynų užsinorime tuomet, kai cukraus lygis kraujyje stipriai nukrenta. Tam, kad išlaikytumėte sveiką pusiausvyrą, valgykite mažesnėmis porcijomis, tačiau dažniau – maždaug 5 kartus per dieną. Be to, rinkitės žemą glikemijos indeksą turinčius produktus: nekrakmolingas daržoves, riešutus, ankštinius, sudėtinguosius angliavandenius.

4. Į racioną įtraukite chromo ir magnio turinčių produktų

Mineralas chromas padeda išvengti cukraus svyravimų kraujyje, todėl gali būti naudingas kovoje su staiga užklumpančiu saldumynų poreikiu. Be to, apie chromo stygių organizme sufleruoja reguliarus noras užkąsti ko nors saldaus. Vadinasi, derėtų rinktis chromo papildus, arba šio mineralo sudėtyje turinčius produktus: obuolius, brokolius, grybus, šparagus, pilno grūdo produktus, vynuogių sultis. 

Priklausomybė nuo cukraus: ar Jums pasireiškia šie simptomai?

Priklausomybė nuo cukraus: ar Jums pasireiškia šie simptomai?

Tokias pat pasekmes sukelia ir magnio trūkumas, todėl tikrai nesuklysite dažniau pasimėgaudami lapinėmis daržovėmis, žalia kakava, riešutais, sėklomis, rudaisiais ryžiais, bolivine balanda, avokadais.

5. Visada po ranka turėkite vandens

Labai dažnai alkį painiojame su troškuliu, todėl užsimanę tos milžiniškos porcijos tiramisu, verčiau išgerkite stiklinę vandens. Specialistai rekomenduoja užkirsti kelią dehidratacijai šios paprastos taisyklės pagalba: kiekvienam kūno kilogramui per dieną išgerkite po 30 ml vandens. Beje, į skysčių kiekį galite įtraukti ir nesaldintą žaliąją arbatą, tačiau venkite dehidratuojančios kavos bei alkoholio.

6. Koncentruokitės į atsisakymo naudą, o ne sukeliamą kančią

Nėra lengva laikytis su sveikata susijusių pažadų (pavyzdžiui, sportuoti), dar sunkiau atsisakyti cukraus. Todėl stenkitės save motyvuoti galvodami apie Jūsų laukiančius teigiamus pokyčius. Juk didelis cukraus kiekis kenkia dantis, silpnina gebėjimą mokytis ir įsiminti informaciją, vidaus organams kenkia praktiškai taip pat kaip alkoholis ir cigaretės. Be to, „baltąja mirtimi” vadinama medžiaga pažeidžia odoje esantį kolageną, todėl formuojasi raukšlės, oda praranda tvirtumą.  

7. Nekankinkite savęs!

Juk jau esate spėję įsitikinti, kad uždraustas vaisius – saldesnis. Todėl jei jokie būdai nepadeda (pavyzdžiui, PMS atveju), suvalgykite šiek tiek trokštamo saldumynų. Tiesa, apsiribokite mažu kiekiu ir stenkitės neperžengti 150 kCal ribos. Taip pat galite pasirinkti vieną sukčiavimo dieną (angl. cheat day) per savaitę ir jos metu pasilepinti norimais skanėstais.

8. Dieną pradėkite nuo vaisių

Pirmoje dienos pusėje valgykite vaisius – taip aprūpinsite kūną natūralia gliukoze, todėl likusią dienos dalį saldumynų norėsis kur kas mažiau. Rekomenduojama norma – apie 200 g.

Dar keletas išradingų būdų nugalėti cukraus poreikį:

1) Kai užklumpa stiprus saldumynų poreikis, išsivalykite dantis – juk nesinorės „suteršti” švarios burnos cukrumi;
2) Išgerkite mėtų arbatos, kadangi augalas natūraliai slopina apetitą;
3) Pamedituokite: pakilęs streso lygis dažnai išprovokuoja saldumynų poreikį;
4) Išgerkite nesaldinto kefyro: fermentuoti gėrimai veiksmingai sumažina norą valgyti saldumynus.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai