Liaudies išmintis byloja, jog nėra namų be dūmų, todėl net ir sėkmingiausios poros neišvengia konfliktų. Geriausia iškilusias problemas spręsti ne ultimatumais ar pakeltu tonu, o konstruktyviu pokalbiu. Tam, kad pagerintumėte tarpusavio komunikaciją, spręsdami ne itin malonų klausimą vadovaukitės šiais 10 žingsnių.
- Įsipatoginkite. Prieš pradedant kalbėti net ir pačia jautriausia tema, turite jaustis jaukiai. Išsirinkite ramią vietą, kurioje pokalbio nepertrauks pašaliniai žmonės ar garsai. Tiesa, lokacija turėtų būti kuo neutralesnė, pavyzdžiui, nekalbėkite apie finansinius sunkumus miegamajame.
- Skirkite visą dėmesį. Dar prieš pradėdami kalbėtis, padėkite į šoną (arba išjunkite) visus išmaniuosius prietaisus, galinčius nukreipti Jūsų dėmesį. Šiek tiek pasilenkite link partnerio ir taip savo kūno kalba siųskite žinutę, jog Jums įdomu, ką jis sako.
Beje, nepamirškite stebėti kūno kalbos:
- Sukryžiuotos rankos gali reikšti, jog pašnekovas yra pasiruošęs gintis arba nėra su Jumis atviras;
- Pūkelių rinkimas nuo rūbų, ypač žvelgiant žemyn, išduoda, jog partneris nesutinka su Jūsų idėjomis;
- Pokalbio metu liečiamas veidas paprastai signalizuoja melą;
- Jei partneris pradeda dažniau mirksėti, panašu, kad jis nerimauja;
- Rankomis paremta galva gali reikšti, jog pašnekovui darosi nuobodu.
- Žiūrėkite į akis. Stenkitės užmegzti akių kontaktą, tačiau įkyriai nespoksokite. Jokiu būdu nenudelbkite akių – manoma, kad žvilgsnį nusuka tik tie, kurie kažką slepia. Skaitykite daugiau apie tai, kaip atskirti melą nuo tiesos.
- Vartokite „aš“ teiginius. Norėdami išsakyti tai, kas Jūsų neramina, venkite priekaištų, o vietoj jų naudokite žodžiu „aš“ prasidedančius argumentus. Pavyzdžiui, sakinį „tu visiškai nebeskiri man laiko“, pakeiskite fraze „aš jaučiausi vieniša, kadangi mes labai retai susitinkame“. Pirmuoju atveju partneris pasijunta puolamas ir pradeda gintis, antruoju – patys prisiimame atsakomybę už savo jausmus ir sužadiname mylimojo norą prisidėti prie situacijos gerinimo.
- Būkite nuoširdūs. Kai kurie mūsų nesame nuoširdūs ne tik su kitais, bet ir su savimi. Nepamirškite, kad maži melai ilgainiui virsta į didelius, o nekalbėjimas apie problemas jų neišsprendžia. Tam, kad partneris Jus iš tikrųjų išgirstų, turite kalbėti tiesiai, o ne užuolankomis.
bigstockphoto.com
- Naudokite atvirus klausimus. Paskatinkite partnerį pasidalinti mintimis ir išgyvenimais užduodami atvirus (prasidedančius žodžiais „kas“, „kur“, „kodėl“, „kaip“, „ką“), o ne uždarus (prasidedančius žodžiu „ar“) klausimus.
- Nepertraukinėkite. Net jei tai, ką kalba partneris, Jums yra visiškai nepriimtina ar net sukelia pyktį, išklausykite iki galo, kadangi nuolatinis pertraukinėjimas į ir taip sudėtingą pokalbį įneša tik dar daugiau pykčio, nusivylimo ir noro gintis.
- Reflektuokite. Atidžiai išklausę partnerį, apmąstykite tai, kas buvo pasakyta, ir pasitikrinkite, ar tikrai supratote jo žodžius. Naudokite tokias frazes: „jei supratau tave teisingai, tu jautiesi…“, „vadinasi, tu manai, kad…“. Leiskite partneriui suprasti, jog jo nuomonė ir jausmai Jums iš tikrųjų rūpi. Be to, toks pasitikslinimas leidžia santykius pamatyti iš kitos perspektyvos, kuri gali labai skirtis nuo jūsiškės!
- Venkite visažiniškumo. Sugalvoję problemos sprendimo būdą, neskubėkite primygtinai jo siūlyti. Išlikite neužtikrinti ir naudokite tokias frazes: „galbūt galėtumėme išbandyti šitai?“, „o kas, jei pakeistume aną?“, „aš nieko nebesugalvoju. Ką, tavo nuomone, galėtume toliau daryti?“.
- Nesustokite. Tęskite diskusiją tol, kol viską išsiaiškinsite. Valdykite emocijas, nesustokite klausytis ir nebijokite atvirai pasakyti, jei ko nors nežinote ar nesuprantate.
Kokia tavo nuomonė?