Diskusijos apie sojos produktus netyla jau keletą metų. Kol vieni gąsdina sunkiomis ligomis, mokslininkai tikina, jog net ir genetiškai modifikuota soja nėra pavojinga sveikatai. Tuo tarpu pakankamas kiekis vieno populiariausių sojos produktų tofu gali apsaugoti net ir nuo kai kurių ligų, o iš jo pagaminti patiekalai verčia apsilaižyti pirštus.
Tofu, arba sojų varškė, maždaug prieš 2000 metų atsirado Kinijoje. Dėl labai panašaus gamybos proceso, produktas neretai vadinamas sūriu. Ši varškė itin naudinga tiems, kurie bando lieknėti sveikai, kadangi 100 gramų tofu turi vos 70 kCal ir visą puokštę maistingųjų medžiagų: 31% rekomenduojamos mangano paros normos, 20% – kalcio (daugiau nei karvės pienas!) ir 4% seleno. Be 2 gramų „gerųjų” angliavandenių ir 4 gramų riebalų, tofu galima pavadinti tikra augalinės kilmės baltymų bomba: tuose pačiuose 100 gramų jų – net 8 g! Šie baltymai greičiau pasisavinami ir lengviau virškinami nei gaunami iš mėsos, pieno ar žuvies.
Ir grožiui, ir sveikatai
- Tofu sudėtyje netrūksta izoflavono fitoestrogeno – augalinio moteriško hormono estrogeno analogo. Todėl manoma, kad dažnas sojos produktų vartojimas yra puiki prevencija su hormonais susijusiems onkologiniams susirgimams, pavyzdžiui, krūties arba gimdos gleivinės vėžiui;
- Tie patys izoflavanai itin naudingi menopauzės metu. Jie ne tik padeda reguliuoti karščio bangas, bet ir „susigrąžinti ” dėl staiga nukritusio estrogenų lygio sumažėjusią kaulų masę. Todėl itin svarbu vartoti izoflavanų turinčius produktus pirmuosius 10 menopauzės metų;
- Tofu padeda aprūpinti organizmą keratinu – plaukų augimui būtinu baltymu. Jis ne tik skatina augimą, bet sustiprina jau išaugusias garbanas;
- Sojų varškėje galima rasti bene visų maistingųjų medžiagų, būtinų švariai ir spindinčiai odai: liesų baltymų, kalcio, nesočiųjų riebalų, mineralų bei antioksidantų (jų kiekis priklauso nuo to, kiek laiko buvo fermentuojamas produktas). Beje, antioksidantai padeda išlaikyti odą elastingesnę bei apsaugo nuo žalingo saulės spindulių poveikio;
- Produkte esantys baltymai glicinas ir konglicinis pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, todėl padeda sumažinti kraujo spaudimą ir saugo kraujagysles nuo oksidacijos.
SVARBU! Sojų varškė itin naudinga vegetarams ir veganams, kadangi joje esantys baltymai prilygsta gaunamiems iš pieno, žuvies ir mėsos.
Jei po maisto gaminimo liko šiek tiek tofu, nepamirškite, kad atidaryta pakuotė šaldytuve gali stovėti 1 savaitę. Tiesa, prieš tai patariama sojų varškės gabalėlius pamerkti į vandenį ir laikyti itin sandariame inde. Tuo tarpu šaldymo kameroje nesugedęs produktas išsilaikys apie 3 mėnesius, jei prieš tai supjaustysite nedideliais gabalėliais ir sudėsite į kepimo popieriumi išklotą oro nepraleidžiantį indą.
Keptas tofu sūris su bolivine balanda
- 150 g tofu sūrio
- 1 vnt. agurko
- 2 vnt. mažų morkų
- Saujos svogūno laiškų
- 100 g. Bolivinės balandos
- 2 valgomųjų šaukštų sojos
- Mėgiamų salotų mišinio
- Mažo šaukštelio sezamo sėklų
Paruošimas:
- Nedideliais kubeliais supjaustome tofu sūrį.
- Sūrį sumaišome su sojos padažu, druska ir pipirais.
- Nedideliais griežinėliais supjaustome morkas ir agurką.
- Smulkiai supjaustome svogūno laiškus.
- Į puodą su užvirusiu vandeniu suberiame Bolivinę balandą ir verdame 15 min.
- Keptuvėje ištirpiname lydytą sviestą ir ant mažos ugnies kepame svogūno laiškus.
- Ant nedidelės ugnies, maždaug 4-5min apkepame morkas, kad jos būtų šiltos ir traškios.
- Į keptuvę išberiame Bolivinę balandą, viską gerai išmaišome ir įberiame prieskonių. Šiuo atveju, puikiai tinka rūkyta paprika. Ant mažos ugnies kepame dar 8-10min.
- Dubenėlyje sumaišome kukurūzų krakmolą su žiupsneliu druskos ir apvoliojame kiekvieną Tofu sūrio kubelį.
- Ant nedidelės ugnies ištirpiname pusę šaukšto lydyto sviesto ir kepame sūrį iš kiekvienos pusės maždaug 2-3 min.
- Lėkštėje sudedame mėgstamų salotų mišinį, Bolinę balandą, morkas, Tofu sūrį, agurko grėžinėlius. Pabarstome sezamo sėklomis.
Kokia tavo nuomonė?