Kaip apskaičiuojama kūno riebalų masė?

Publikuotas 2016 13 birželio views 15417
Kaip apskaičiuojama kūno riebalų masė? shutterstock.com

Net jei užlipus ant svarstyklių skaičiukai negąsdina, o KMI – normos ribose (apskaičiuokite savo KMI pasinaudodami mūsų skaičiuokle), tai dar nereiškia, jog esate sveiki. 2008-aisiais atlikto tyrimo duomenimis, net ketvirtadaliui normalaus svorio žmonių pasireiškia „skinny fat“ fenomenas („riebaus liesumo”). Iš pažiūros atrodydami liekni, jie turi daug kūno riebalų, padidinančių riziką susirgti diabetu bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Pagrindinės priežastys – nykstanti raumenų, ir tuo pačiu dėl pernelyg didelio kalorijų kiekio suvartojimo auganti riebalų masė. Jei racione netrūksta angliavandenių, tačiau neužsiimate jokia fizine veikla ir taip neišnaudojate potencialą energiją suteikiančių naudingųjų medžiagų, vadinasi, jos kūne kaupiasi kaip riebalai. Todėl nenuostabu, jog „riebaus liesumo” efektas dažniau pasireiškia dirbantiems sėdimą darbą.

5 požymiai, jog galite turėti per daug kūno riebalų:

  1. „Gelbėjimosi ratas”. Tyrimų duomenimis, vidutinio sudėjimo žmonėms su riebalų pertekliumi ties liemeniu, cukrinio diabeto rizika išauga taip pat, kaip ir nutukusiems. To priežastis – padidėjęs audinių pasipriešinimas insulinui;
  2. Nesugebate atlikti lengvų fizinių pratimų. Liekni žmonės gali turėti per daug riebalų tuo atveju, kai jų raumenų masė – nepakankama. Neturintiems antsvorio paprastai trūksta motyvacijos sportuoti, todėl „riebaus liesumo” tikimybė išauga;
  3. Jūsų artimieji turi sveikatos sutrikimų. Jei kas nors iš artimiausių giminaičių kenčia nuo diabeto, aukšto kraujo spaudimo ar cholesterolio kiekio, gali būti, kad esate genetiškai  linkę į šiuos susirgimus. Palaikydami normalų svorį sumažinsite ligų riziką, tačiau tai daryti reikia sveiku būdu – sportu ir subalansuota mityba;
  4. Nesubalansuotas mitybos režimas, „jo jo” efektą sukeliančios dietos ir kraštutiniai organizmo valymai – vieni dažniausių fenomeno sukėlėjų. Kai jaučiatės alkani arba persivalgote, riebalai kaupiasi kūne. Tuo tarpu drastiškai sumažinę kalorijų kiekį, pamažu prarandate raumenų masę.  
  5. Priklausote padidintos rizikos grupei. Kūno masės indeksas – itin populiarus būdas įvertinti savo sudėjimą ir sveikatos būklę, tačiau tyrimo metu paaiškėjo, jog kai kurioms etninėms grupėms jis nėra tinkamas. Pavyzdžiui, Pietų Azijos gyventojai yra labiau linkę kaupti riebalus ant vidinių organų nei europiečiai. Panaši taisyklė galioja ir vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi jie sendami praranda raumenų masę, didėja jų kūno riebalų kiekis net ir tuo atveju, jei svoris išlieka normalus. Tiesa, net jei ir nepriklausote padidintos rizikos grupei, būtina sportuoti ir sveikai mankštintis. 

Kūno riebalai: kiek jie būtini ir kaip apskaičiuoti jų masę?

Nors per didelis kūno riebalų kiekis sveikatai itin pavojingas, tai dar nereiškia, jog bent gramas jų rodo nutukimą ir galimas ligas. Iš tiesų riebalai mūsų organizmui – būtini, kadangi jie apsaugo vidinius organus.

Anot gydytojų, vyrų riebalų masė turėtų siekti ne mažiau nei 8%, o moterų – ne mažiau nei 20%. Kultūristai, siekiantys išryškinti raumenis, dar žemesnį procentą pasiekia tik prieš čempionatus. Kitu metu jie palaiko normalią riebalų masę tam, kad išliktų sveiki bei organizmas pilnai funkcionuotų.

2 populiariausi ir lengviausiai prieinami būdai apsiskaičiuoti riebalų masę:

  1. Odos raukšlės matavimo kaliperis 

Specialiu, slankmatį primenančiu prietaisu, apsiskaičiuoti riebalų masę – labai lengva: tereikia suimti odos raukšlę ir išmatuoti jos storį. Milimetrais gautus rezultatus palyginkite su žemiau pateikta lentele. Tiesa, tų, kurių antsvoris 15 kilogramų ir daugiau, matavimo rezultatai gali būti mažiau tikslūs. Internete pateikiama kaina: nuo 30 eurų

Odos raukšlės storis Vyrų kūno riebalų masė Moterų kūno riebalų masė
6 mm 5-9% 8-13%
13 mm 9-13% 13-18%
19 mm 13-18% 18-23%
25 mm 18-22% 23-28%
38 mm 22-27% 28-33%
  1. Bioelektrinės varžos analizė

Analizė atliekama basomis atsistojus ant specialaus, svarstykles primenančio aparato – kūno kompozicijos analizatoriaus. Dėl didelio vandens kiekio organizme labai lengva nustatyti kūno elektrinę varžą, ir tuo pačiu apskaičiuoti kūno raumenų ir riebalų masę. Turintiems didelį antsvorį šiuo aparatu naudotis paprasčiau nei kaliperiu, tiesa, rezultatai dažnai nėra 100% tikslūs, kadangi priklauso ir nuo vandens kiekio organizme. Internete pateikiama kaina: nuo 50 eurų.

Jei šiuo metu negalite įsigyti specialių prietaisų, pasiteiraukite apie galimybę išmatuoti savo riebalų ir raumenų masę artimiausiame sporto klube. Be to, nepamirškite, jog net jei nepatenkate į „skinny fat“ kategoriją, sportas ir subalansuota mityba tikrai nepakenks.

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai