Grožis

Higienos reikalavimai grožio salonams

Publikuotas 2016 31 gegužės views 33964
Higienos reikalavimai grožio salonams

Grožio salonų paslaugomis naudojasi daugelis moterų, tačiau ne visuomet žino, ko pagrįstai galėtų juose tikėtis. Ar svarbu, kaip atrodo salonas ar kosmetikos kabinetas? Jeigu jis įsikūręs kiek paplėkusiame pusrūsyje, bet vilioja maža paslaugos kaina – galbūt vis tiek galima į jį užsukti?

Į šiuos klausimus stengsimės jums atsakyti ciklo „Apie grožio salonus“ straipsniais. Pirmajame jų aptarsime, kokie yra bendri reikalavimai grožio salonams, o kituose atskleisime, ko tikėtis ar reikalauti galite rinkdamosi skirtingas grožio paslaugas, kad nerizikuotumėte savo sveikata ir išvaizda.

Įdomu: kodėl tikrai verta patiems domėtis salonų sąlygomis?

Visuomenės sveikatos centrai apskrityse, vykdantys grožio salonų veiklos kontrolę, pateikia pastaruosius viešus 2014 m. patikrinimų rezultatus.

Tais metais centrai patikrino 3696 kirpyklų, kosmetikos, tatuiruočių kabinetų, grožio salonų, soliariumų, baseinų, skalbyklų, pirčių, saunų, sporto klubų, apgyvendinimo paslaugas teikiančių objektų – iš viso 35 proc. visų paslaugas teikiančių objektų.

Be kitų, pažeidimų nustatyta 38,6 proc. tikrintų soliariumų, 36,7 proc. tatuiravimo, ilgalaikio makiažo paslaugas teikiančių ūkio objektų.

Iš visų nustatytų pažeidimų, dažniausias buvo leidimo-higienos paso neturėjimas (13,1 proc. visų pažeidimų), netinkama patalpų ir įrangos priežiūra (11,2 proc.), neužtikrinama tinkama įrankių dezinfekcija, sterilizacija, pakartotinai naudojami vienkartiniai įrankiai (10,3 proc.), patalpų įrengimas neatitinka teisės aktų reikalavimų (7,1 proc.).

Bendrai per 2014 m. gauta 112 skundų pačių vartotojų skundų, 65,2 proc. jų buvo pagrįsti. Vartotojai dažniausiai skundėsi dėl kirpyklų, kosmetikos kabinetų, grožio salonų (38,1 proc.). Dėl soliariumų skundėsi 7,9 proc. vartotojų.

Kokie yra higienos reikalavimai grožio salonams? Ko reikia tikėtis?

bigstockphoto.com

bigstockphoto.com

Grožio salonai, kosmetikos kabinetai ir pavieniai savarankiškai grožio paslaugas teikiantys asmenys turi laikytis daugybės reikalavimų, kad nebūtų rizikuojama jų klientų sveikata. Beje, jeigu grožio paslaugas jums atlieka specialistas savo namuose, jūs patys esate atsakingi įvertinti, ar laikomasi visų higienos reikalavimų – teisės aktai nenumato namuose teikiamų paslaugų valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės. Dar daugiau: teisės aktai numato, kad ūkinė-komercinė veikla, taigi ir grožio paslaugų veikla gyvenamosios paskirties patalpose negalima, kadangi gyvenamosios patalpos turi būti pertvarkytos į komercinės paskirties, turi būti gauti įvairių institucijų leidimai.

Daugelis reikalavimų yra bendrų, galiojančių visoms procedūroms ir patalpų įrengimui. Grožio paslaugų teikimo sveikatos saugos reikalavimus apibrėžia sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl higienos normos HN 117:2007.

Tai, kaip atrodo grožio paslaugų teikimo patalpa, yra išties svarbu. Ji turi būti įrengta pagal visus higienos reikalavimus:

  • Joje turi būti laukiamasis kambarys arba įrengta atskira zona, skirta laukiantiems klientams.
  • Grožio paslaugų teikimo patalpos.
  • Turi būti personalo patalpa, kurioje turi būti įrengtos atskiros spintos arba spintos su pertvaromis teikiančių paslaugas asmenų darbo drabužiams ir asmeniniams drabužiams bei daiktams laikyti. Jos gali nebūti, jeigu kitose patalpose, išskyrus tualetą, pakanka vietos įrengti atskiras spintas arba spintas su pertvaromis teikiančių paslaugas asmenų darbo drabužiams ir asmeniniams drabužiams bei daiktams laikyti.
  • Turi būti įrengta pagalbinė patalpa darbo priemonėms laikyti. Šios patalpos gali nebūti, jei patalpose, išskyrus tualetą, pakanka vietos darbo priemonėms laikyti.
  • Privalo būti tualetas, kuriame turi būti praustuvė ir rankų higienos priemonės (skystas muilas, rankų dezinfekcijos priemonė), muilo ir dezinfekcijos priemonių dozatoriai, vienkartiniai rankšluosčiai, atliekų surinkimo talpykla.
  • Turi būti įrengtas patalpų vėdinimas. Mechaninė vėdinimo sistema privaloma, jeigu eksploatuojamos daugiau nei trys darbo vietos vienos pamainos metu.
  • Turi būti įrengtas apšvietimas, atitinkantis reikalavimus. Dirbtinė apšvieta grožio paslaugų teikimo darbo vietose turi būti ne mažesnė kaip 500 liuksų. Jeigu grožio paslaugų teikimo patalpose neįrengtas natūralus apšvietimas, dirbtinei apšvietai turi būti naudojamos dienos šviesos lempos.
  • Paslaugų teikimo patalpoje(-ose) turi būti praustuvė, rankų higienos priemonės (skystas muilas, rankų dezinfekcijos priemonė), muilo ir dezinfekcijos priemonių dozatoriai, vienkartiniai rankšluosčiai, atliekų surinkimo talpykla.
  • Instrumentų valymo, dezinfekcijos ir sterilizacijos patalpoje (zonoje) turi būti praustuvė instrumentams plauti, vieta instrumentams dezinfekuoti, valyti, džiovinti, pakuoti, sterilizuoti.
  • Sienos ir grindys instrumentų valymo, dezinfekcijos ir sterilizacijos patalpoje (zonoje), prie praustuvių, skalbimo patalpoje (zonoje) turi būti padengtos lygia, atsparia drėgmei danga.
bigstockphoto.com

bigstockphoto.com

Tam, kad būtų išvengta bet kokių užkrėtimų ir kitų ligų, darbo priemonės ir aplinka turi būti prižiūrima itin kruopščiai:

  • Švarūs skalbiniai laikomi jiems skirtoje švarioje uždaroje spintoje arba talpykloje.
  • Paviršiai, ant kurių dedami instrumentai ir kitos darbo priemonės, turi būti lygūs, padengti drėgmei, valikliams ir dezinfekcijos priemonėms atsparia medžiaga.
  • Paviršiai, prie kurių tiesiogiai (oda, plaukai) liečiasi paslaugų vartotojas (kėdės, atramos galvai ir kt.), turi būti nelaidūs drėgmei, atsparūs valikliams ir dezinfekcijos priemonėms.
  • Paviršiai, prie kurių tiesiogiai (oda, plaukai) liečiasi klientas teikiant jam grožio paslaugą, dengiami vienkartiniu užtiesalu arba valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno paslaugų vartotojo.
  • Užteršti paviršiai, ant kurių dedami instrumentai ir kitos darbo priemonės, turi būti nuvalomi iš karto, o darbo pamainos pabaigoje ir dezinfekuojami.
  • Paviršių, įrangos, įrankių, rankų dezinfekcijai naudojamos dezinfekcinių savybių turinčios priemonės: autorizuoti (registruoti) biocidai  ar medicinos prietaisai.
  • Instrumentų dezinfekcijai naudojama priemonė veikia bakterijas, virusus, tuberkuliozės bakterijas, grybelius.
  • Paruošti naudoti instrumentai turi būti laikomi švarioje, dezinfekuotoje, uždengtoje talpykloje.
  • Panaudoti aštrūs vienkartiniai instrumentai ir kiti suteršti krauju ar kitais kūno skysčiais daiktai (vienkartinės pirštinės, vatos, marlės gabalėliai ir kt.) surenkami į specialias nedūžtančias, nepraduriamas, sandariai uždaromas talpas. Užpildžius talpą ne daugiau kaip 2/3, atliekos užpilamos dezinfekcijos priemonės tirpalu, skirtu kietų atliekų nukenksminimui. Atliekas išlaikius dezinfekcijos priemonės gamintojo nurodytą dezinfekcijos laiką, dezinfekcijos tirpalas nupilamas, talpa sandariai uždaroma, sutvirtinama stipria lipnia juosta ir šalinama kaip buitinės atliekos.
  • Panaudotos vienkartinės nesuterštos krauju ar kitais kūno skysčiais pirštinės šalinamos kaip buitinės atliekos.
  • Patalpų, įrangos, įrankių, rankų dezinfekcijai turi būti naudojamos oficialia tvarka leistos naudoti priemonės, naudojamos pagal instrukciją.
  • Instrumentai, kurie yra nepatvarūs cheminiams dezinfekcijos tirpalams ir karščiui dezinfekuojami ultravioletinių spindulių įrenginyje.
  • Grožio paslaugų teikimo metu susidariusios atliekos turi būti šalinamos kiekvieną dieną baigus darbą.
  • Vienkartiniai ir sterilizuoti daugkartiniai instrumentai, naudojami teikiant grožio paslaugas, išpakuojami klientui matant. Draudžiama pakartotinai naudoti vienkartinius instrumentus.
  • Teikiant paslaugą kiekvienam paslaugų vartotojui turi būti naudojami švarūs, kitiems vartotojams nenaudoti ar vienkartiniai užtiesalai, apdangalai arba popierinės juostelės bei servetėlės.
  • Kosmetikos priemonės turi būti naudojamos nesibaigusio galiojimo. Atidarytų kosmetikos gaminių, kurių tinkamumo naudoti terminas ilgesnis kaip 30 mėnesių, atidarymo data turi būti registruojama specialiame žurnale.

Kokius dokumentus turi turėti salonas?

  • Fiziniai ar juridiniai asmenys, teikiantys grožio paslaugas, turi turėti leidimą-higienos pasą šiai veiklai;
  • Naudojamų kosmetikos gaminių tinkamumo naudoti terminas turi būti nesibaigęs, jų atidarymo data – registruota specialiame žurnale;

    bigstockphoto.com

  • Naudojami kosmetikos gaminiai turi atitikti teisės aktų reikalavimus, naudojami laikantis tinkamumo naudoti terminų ir naudojimo instrukcijų;
  • Grožio paslaugos vartotojui turi būti suteikta informacija apie riziką, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas, tolesnę kūno vietų priežiūrą;
  • Grožio paslaugų teikėjas turi turėti kiekvienos teikiamos grožio paslaugos aprašą (paslaugos teikimo technologijos (proceso atlikimo būdo ir priemonių) aprašymą).
  • Paslaugų teikėjas privalo turėti įrangos, prietaisų, valymo, dezinfekcijos, sterilizacijos įrenginių naudojimo aprašymus lietuvių kalba.
  • Klientui pareikalavus, privaloma pateikti informaciją apie naudojamus instrumentų valymo, dezinfekcijos ir sterilizacijos būdus, naudojamus kosmetikos gaminius, dažus, papuošalus;
  • Grožio paslaugų teikėjas turi turėti įmonės pirmosios pagalbos rinkinį.

Bendrai asmenys, teikiantys grožio paslaugas:

  • Gali dirbti tik pasitikrinę sveikatą teisės akto nustatyta tvarka;
  • Turi būti įgiję žinių higienos ir pirmosios medicinos pagalbos teikimo klausimais bei turėti sveikatos žinių pažymėjimus;
  • Darbo metu privalo dėvėti švarius darbo drabužius, avėti darbo avalynę;
  • Privalo plauti rankas prieš pradėdami ir baigę teikti grožio paslaugą, prieš užsimaudami ir nusimovę pirštines.

Įvairiausioms skirtingoms grožio salonuose teikiamoms paslaugoms – pedikiūrui, manikiūrui, veido procedūroms, plaukų dažymui, soliariumui ir taip toliau – taikomi specifiniai reikalavimai, ir jūs galite iš savo pusės įvertinti, ar jų laikomasi, bei žinoti kai kurias svarbias savo teises. Skirtingas procedūras gali teikti tik tam tikrą išsilavinimą turintys specialistai, o kai kurių procedūrų, kurios atliekamos grožio salonuose, legaliai jie nė negalėtų siūlyti. Apie visus šiuos dalykus papasakosime tolesniuose ciklo „Apie grožio salonus“ straipsniuose.

 

Kokia tavo nuomonė?


Paskutiniai straipsniai
Grožis

Kaip elgtis po dantų balinimo procedūros? Odontologų įžvalgos

Viena populiariausių odontologijos procedūrų, leidžiančių džiaugtis nepriekaištinga ir spindinčia šypsena, – profesionali dantų balinimo procedūra. Tai viena iš dažniausiai atliekamų estetinių dantų priežiūros procedūrų, po kurios dantys tampa baltesni, o šypsotis norisi dažniau. Norint, kad dantys išliktų kuo ilgiau spindintys, svarbu atsiminti kelias jų priežiūros taisykles. Kelias naudingas profesionalų įžvalgas rasite šiame straipsnyje. Venkite tam […]

views 557
Grožis

Išmėginkite: paprastas, tačiau patogus ir veiksmingas būdas išsirinkti kvepalus

Kvepalai mus ne tik apgaubia mėgstamu svaiginančiu aromatu, bet ir padeda kurti įvaizdį, leidžia papasakoti aplinkiniams savo istoriją. Jie gali tapti itin svarbiu akcentu ir savotišku nematomu aksesuaru. Na, o kaip išsirinkti tokius kvepalus, kurie geriausiai atspindėtų mūsų asmenybę ir perteiktų nuotaikas, keltų malonias asociacijas ir džiugintų? Patarimų šiuo klausimu išties daug, – nuo pačių […]

views 625
Grožis

Nišiniai kvepalai: viskas, ką turėtumėte apie juos žinoti

Nuo senų laikų kvepalai buvo neatsiejama žmonių kasdienybės dalis, o šiandien daugelis ieško unikalių, išskirtinių aromatų, kurie atspindėtų jų asmenybę ir stilių. Pasaulyje vis labiau populiarėjantys nišiniai kvepalai siūlo alternatyvą masinės rinkos kvepalams, pritraukdami dėmesį savo originalumu, kokybe ir individualumu. Šis straipsnis kviečia į pažintį su nišiniais kvepalais ir jų pasauliu. Mes išnagrinėsime, kas yra […]

views 582
Grožis

Į ką atsižvelgti renkantis kliniką pilvo plastikai atlikti?

Kai pradedame mesti svorį, svajojame apie gražų, dailų ir liekną kūną. Daugelis sėkmingai numeta daug svorio. Deja, laisvos odos perteklius ant pilvo kartais trukdo visiškam pasitenkinimui svorio metimo procesu. Kodėl tai vyksta? Metant antsvorį, oda dažnai neatlaiko susitraukimo (arba nepajėgia to padaryti), o kolageno skaidulos nesugeba taip reikšmingai grįžti į savo buvusią formą, kai yra […]

views 210
Grožis

Kuo ypatingi korėjietiški plaukų kondicionieriai?

Korėjiečių grožio pasaulis sukėlė revoliuciją plaukų priežiūros srityje, o korėjietiški kondicionieriai dabar užima trokštamą vietą daugelyje kasdienių procedūrų. Tačiau kuo šie plaukų kondicionieriai iš tiesų išsiskiria? Pasinerkime į sudedamąsias dalis, metodus ir filosofiją, dėl kurių jie yra nepaprastai veiksmingi. Naujoviškos tekstūros Korėjietiški kondicionieriai yra ne tik standartinės kreminės formulės. Čia rasite aliejumi prisotintų intensyvaus maitinimo […]

views 610